publikováno: 4.10.2020 MUŽI PROPADLI V JESENICI

Jako lídr tabulky a tudíž i jako favorit tohoto utkání zajížděli zelenobílí do Jesenice. Tedy na hřiště, kde se 14.4.2018 odehrál pod vedením sudího Špidry jeden z největších „zářezů“ v novodobé historii hředelského fotbalového klubu. Že se bude právě na tomto hřišti historie opakovat, čekal asi málokdo.

FC JESENICE              FK  HŘEDLE
7.kolo okresního přeboru mužů

3 : 2  ( 2 : 1 )

branky: 17.min David Jeníček, 45.min Petr John, 70.min Vít Fiala   -   67.min David Minařík - pok. kop, 68.min David Minařík
žluté karty: 24.min David Brda, 37.min Josef Kočička, 74.min Petr John   -   20.min Adam Vitner, 36.min David Minařík, 52.min Zdeněk Žihla
červené karty: 24.min Denis Bechner
rozhodčí: Milan Šefara - Alexandr Novotný (laik), Hanuš Minařík (laik)
diváků:  70

sestava FC Jesenice : Bajer - Kočička, Brda, P. John, Altman - Pacourek (79.min Tatzauer), Pfejfer, Kapoun, J. John (26.min Halámek) - V. Fiala, Jeníček

trenér: Ivo Kapoun

sestava FK Hředle: Malinovský - Rais, Somol, Amauwah (31.min Houdek), Žihla - A. Vitner, D. Minařík (78.min Brož), T. Vitner (46.min Sajner), Hladký - Zilcher (67.min T. Čuda), Bechner

Možná se mohlo vyvíjet vše úplně jinak – ale možná i hůře pro FKH, kdyby v 5. minutě zužitkoval po výstavní přihrávce D. Minaříka svůj samostatný nájezd na Bajera Zilcher a kdyby prozměnu o dvě minutky později po přihrávce Zilchra zužitkoval gólově svoji příležitost Bechner. Domácí v úvodních minutách zlobili pouze brejkovými situacemi rychlonohým Fialou, vítr do plachet jim ale postupně vléval naprosto tendenční a jednostranný výkon sudího Šefary. Ve 13. minutě tak byli domácí blízko prvního úspěchu, jejich pohlednou akci po ose Jeníček – Fiala, ale Kapoun v první gól nepřetavil. V 18. minutě posoudil osobní souboj dvou hráčů na hranici šestnáctky FKH sudí Šefara zcela opačně a domácí „nabídnutou“ příležitostí nepohrdli – do prázdné branky doklepával míč - po několika odrazech - Jeníček – 1:0 ! Ve 20. minutě mohlo být vyrovnáno, to by ale po přesném centru Hladkého musel zúročit svoji tutovku T. Vitner ! Ve 25. minutě spadli po vzájemném souboji na zem Brda s Bechnerem, … když prvně jmenovaný zcela úmyslně nakopl hostujícího hráče do zad, následovala neakceptovatelná reakce i od hředelského útočníka, „zakleknutí soupeře“ ocenil sudí Šefara bez rozpaků a naprosto správně červenou kartou. Žlutá pro domácího hráče byla ovšem jen výsměchem pro všechny zúčastněné ! Ve 30. minutě se dopustili domácí hráči na útočící polovině přímo před očima hlavního arbitra jasného faulu na Somola, sudí však nechal nepochopitelně pokračovat ve hře a po dohrání celé situace potrestal za následné protesty A. Vitnera bez rozpaků žlutou kartou ! V minutě 35. fauloval Kočička v šestnáctce Hladkého, sudí Šefara faul sice zapískal, ale trestný kop vytáhl vně šestnáctky. A domácí pomezí Kalaj, jenž měl vše před očima jako na talíři (mimochodem byl v zápise o utkání uveden jako hráč (!)), nebyl rozhodně proti ! Ve 40. minutě viděl za naprosto běžný, až malicherný faul žlutou kartu i další hráč FKH, D. Minařík, jenž patřil na hřišti k nejlepším. V poslední minutě první půle podnikla Jesenice rychlý brejk, Kapoun protlačil míč přes dva zadáky FKH a nabíhající P. John již měl snadnou úlohu – 2:0 ! Pojistit vedení mohl ještě v nastavení Jeníček, svůj lob přes Malinovského ale nasměroval nad branku ! Do druhé půle vstoupili zelenobílí i v deseti hráčích mnohem aktivněji, Jesenici přehrávali, těžším soupeřem byl ale sudí Šefara, jenž mimo jiné obrátil i rozhodnutí domácího pomezního, který „dopřál“ zelenobílým autové vhazování. A vyhrožování Raisovi, že ho pošle předčasně pod sprchy, už bylo ze strany arbitra určitě za hranou ! FKH byl přesto stále více na míči, domácí ale hrozili nebezpečnými brejky, jeden z nich v podání Fialy s Jeníčkem museli společnými silami odvrátit až Malinovský, Žihla a Houdek. V 55. minutě fauloval Fiala Žihlu, pískalo se ale proti FKH, P. John ale pálil ze standardky naštěstí pouze nad branku. V 58. minutě vrazil zcela úmyslně bez možnosti hrát míč P. John oběma rukama do Minaříka, místo červené karty pro domácího hráče, ale uviděl druhou žlutou a následně červenou Minařík !! Neuvěřitelné a naprosto nepochopitelné rozhodnutí hlavního arbitra vyvolalo na hřišti i mimo něj velké emoce, fanoušci nenechali na rozhodčím „suchou nit“, hosté zvažovali i odchod z hrací plochy ! Po třech minutách tak sudí - jenž byl pod ohromným tlakem - se slovy „spletl jsem se“, svůj verdikt odvolal a Minaříka, jenž už byl před kabinami, povolal zpět do hry ! V 61. minutě vnikl do šestnáctky nebezpečně Zilcher, do „kleští“ jej vzali hned dva zadáci domácích, píšťalka sudího Šefary ale zůstala němá ! V 66. minutě se situace v šestnáctce opakovala, postiženým byl tentokráte Sajner - … a to už prostě sudí – byť se mu nechtělo – písknout musel ! A D. Minařík se z penalty nemýlil – 2:1 ! O minutku později dopřál hlavní sudí snad poprvé v celém utkání i zelenobílým, když faulový souboj A. Vitnera s Altmanem ponechal jako dovolený a D. Minařík zužitkoval přihrávku svého spoluhráče dokonale – 2:2 ! Vyrovnaný stav ale trval jen dvě minutky, neboť na dlouhý nákop domácích si naběhl Fiala, jenž přesným obloučkem potrestal špatné vyběhnutí Malinovského – 3:2 ! Další minuty přinesly až drtivý tlak FKH, zkoušet své štěstí ale museli převážně ze střední vzdálenosti, neboť do blízkosti Bajerovy branky je sudí příliš nepouštěl. Výsledkem tlaku tak byla v rozmezí 73. - 81. minuty hned tři břevna v podání Minaříka, A. Vitnera a Sajnera ! V závěrečné desetiminutovce již hlavní arbítr rozkouskováním hry (míče se hledaly v celém areálu), či směšnými výroky – kdy si Brda zakřičel „du“, míč minul a A. Vitner mohl jít do nebezpečné šance, ale sudí zapískal opět opačně - domácím vítězství udržel.

J. Sklenář: Naprosto logické vyústění našich posledních výkonů. První poločas bohužel rozhodl. Po úvodní čtvrthodině jsme mohli vést, ale své příležitosti jsme neproměnili. A pak jsme po chybně bráněném rohu inkasovali, přišli kvůli nedisciplinovanosti o Bechnera a zranění poslalo ze hry i Amauwaha. Navíc soupeř vycítil, že nehrajeme vůbec dobře a rozehrál solidní partii, ve které nám dělal obrovské problémy Fiala. Bohužel jsme před poločasem inkasovali podruhé a opět zcela zbytečně. Druhý poločas byl už z naší strany lepší. Výkon hodně zdvihl David Minařík a odměnou bylo díky jeho trefám vyrovnání. Bohužel i rychle inkasovaný třetí gól. Bojovali jsme o vyrovnání, ale proti bylo třikrát břevno Bajerovy branky. Na druhou stranu soupeř Fialou podnikal do otevřené obrany nebezpečné protiútoky, kterými mohl utkání rozhodnout.

M. Sláma : Začnu fotbalem, prohráli jsme s dosud nejslabším soupeřem, se kterým jsme se utkali. Důvodem byly opět neproměněné šance z úvodu utkání, nedisciplinovanost Bechnera, absence Slámy, kdy se ukázalo, že je pro tým prostě nenahraditelný, malé nasazení mužstva, profesorský přístup a možná i základní sestava, která mě trochu překvapila, … ale po boji je každý generál. Mimochodem o prohru jsme si svými herními výpadky v několika předchozích duelech koledovali. Ještě doplním, že všechny góly domácích byly regulérní. Dalo by se tak říci, že domácí vyhráli zaslouženě a stačila jim k tomu jen bojovnost, zarputilost a touha pro vítězství. Kdybych vše hodnotil až sem, tak by vše bylo OK.

Bohužel, musím v hodnocení pokračovat – to, co po celou dobu utkání předváděl na hřišti sudí Šefara, přehlédnout nešlo. Obracení faulů, zcela odlišné měřítko při udělování karet – včetně červených, vyhrožování hráčům, komické vyloučení - nevyloučení Minaříka, hledání míčů v areálu či pouhé dvouminutové nastavení. To jsou jen střípky, … poločasová formulace sudího „tady se ještě budou dít věci, zabezpečte odchod“ již byla za hranou, ale asi věděl, co se bude dít ! Rovněž nechápu, jak může být jako domácí pomezní na lajně v první půli René Kalaj, jenž figuroval v zápise o utkání jako hráč. V zápise o tom není ale ani zmínka – budeme samozřejmě dávat stížnost komisi rozhodčích. Proč byla na poslední chvíli změněna i delegace rozhodčích, když původně delegovaný sudí Strouhal od 16:00 hodin rovněž pískal (v Lužné), také nechápu. Možná i proto, že příští týden hrajeme s Kněževsí, odkud je sudí Šefara. Ale po zkušenostech z předchozích let si jsem jist, že „vítr foukal“ odjinud. A už vůbec nechápu jeho lživé vyjádření ve zprávě rozhodčího – očekával bych, že tam bude napsáno : „Při odchodu ze hřiště ve vymezeném úzkém koridoru, mě jeden z fanoušků lehce poplácal po zádech s „ironickými“ slovy uznání „skvělý výkon“, na což reagoval jako smyslů zbavený hlavní pořadatel Altman tím, že se po něm začal sápat. V tom mu zabránil asistent trenéra Sláma, jenž za rozhodčím procházel koridorem. Vzápětí napadl další pořadatel pomezního rozhodčího FK Hředle Minaříka, který mu ukázal, že si vybral špatně, následně vznikla v koridoru mela, kterou pořadatelé absolutně nezvládli.“

Je to hnus, když si na okrese - kde vždy vše nakonec vyplave na povrch – dělají rozhodčí takové renomé a dokážou pokazit mnoha lidem celý víkend. Takový rozhodčí na to musí mít žaludek a nebo „hroší kůži“. Mohl bych zde vůči sudímu Šefarovi použít i mnohem „tvrdší vyjádření“, ale to by bylo pod moji úroveň. Řekněme tak, že u mě a u celého hředelského fotbalu ztratil definitivně morální kredit. Nedivím se, že nikdo nechce jít pískat – i toto je jeden z důvodů. „Skvělá reklama“.